Wesele

Autor:
Stanisław Wyspiański
Informacje
Najbliższe spektakle: 04, 05, 06 Czerwiec 2024 r.
Kup bilety:
Reżyseria: Krzysztof Jasiński
Scenografia: Maciej Rybicki
Kostiumy: Anna Czyż
Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Piotr Grząślewicz, Marcin Hilarowicz, Zbigniew Wodecki, Marek Grechuta
Asystent reżysera: Marcin Zacharzewski
Inspicjentka: Grażyna Solarczykówna
Czas trwania: 2 godz. (1 przerwa)
Premiera: 29 Październik 2022

O spektaklu

Wesele poety Lucjana Rydla i chłopki Jagusi Mikołajczykówny połączyło w bronowickiej chacie dwa światy: mieszkańców miasta i mieszkańców wsi, inteligentów i gospodarzy.  Goście nie potrafią się jednak ze sobą porozumieć: Wyście sobie, a my sobie./Każden sobie rzepkę skrobie – brzmi, także i dzisiaj gorzka, prawda o naszej narodowej „wspólnocie”.

 

Chwilowe pojednanie, powierzchowna fascynacja nie są w stanie zatuszować głębokich społecznych pęknięć. Krzysztof Jasiński, przykładając dramat Wyspiańskiego do naszej współczesności, pokazuje, że choć podziały obecnie przebiegają inaczej, są równie bolesne i trudne do przezwyciężenia. Noc bronowickiego wesela to jednocześnie noc listopadowa. Listopad zaś, jak pisał Wyspiański, to „niebezpieczna dla Polaków pora” – czas narodowych zrywów i czas pamięci. Nocą w bronowickiej izbie pojawiają się duchy przeszłości, zjawy, dawni herosi. Są niczym wyrzuty sumienia, niosą żal za utraconą szansą, zaprzepaszczoną nadzieją: Miałeś chamie złoty róg…

Dramat Wyspiańskiego to obraz „choroby polskiej duszy”, społecznego marazmu, duchowego paraliżu, niemocy, zamkniętych w metaforze chocholego tańca. To jednak także żywiołowy obrazek upojnej nocy, pełnej muzyki i tańca, weselnych przyśpiewek, wirujących kolorowych strojów, obficie lanego alkoholu.

 

Ceny biletów

Strefa I - 120 zł
Strefa II - 100 zł

Najbliższe spektakle

Mecenas spektaklu

Galeria