Wojciech Malajkat

Aktor, reżyser. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1986). Profesor doktor habilitowany, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, od roku 2016 rektor tej uczelni.

Aktor teatrów warszawskich: Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1986–2001), Teatru Narodowego (1997–2008). W latach 2009–2014 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Syrena, w latach 2014–2017 dyrektor artystyczny tej warszawskiej sceny.
Współpracował z teatrami warszawskimi: Sceną Prezentacje, Videoteatrem „Poza”, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Bajka, Polonia, 6. piętro, OCH-Teatrem, grupą teatralną POTEM-o-tem, a także z Teatrem Studyjnym’ 83 im. Juliana Tuwima w Łodzi, szczecińską Operą i Operetką, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, krakowskim Teatrem KTO, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, wrocławskim Centrum Sztuki Impart, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Krakowską oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Uhonorowany Nagrodą im. Leona Schillera (1988) i Nagrodą im. Stanisława Wyspiańskiego (1988). Wyróżniony nagrodą publiczności za rolę tytułową w Hamlecie Shakespeare’a w reżyserii Guido de Moora w Teatrze Studio w Warszawie na 25. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych (1986), Nagrodą Artystyczną Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi i Konferencji Rektorów Państwowych Uczelni Wyższych w Łodzi (2001), nagrodą za rolę Mężczyzny w słuchowisku Dziewięć lat Szaniawskiego w reżyserii Andrzeja Jarskiego na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2005). Otrzymał tytuł Najlepszego Aktora w plebiscycie publiczności za rolę Vladimira w Czekając na Godota Becketta w reżyserii Antoniego Libery w Teatrze Narodowym w Warszawie na 13. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (2007), a także nagrodę aktorską za rolę Sędziego Śledczego H. w Zbrodni z premedytacją Gombrowicza w reżyserii Izabelli Cywińskiej z Teatru Polonia w Warszawie na 10. Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu (2010). Podczas Polkowickich Dni Teatru przedstawienie Hipnoza Cwojdzińskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata z Teatru Bajka w Warszawie otrzymało Złotego Miedziaka (2010), trzy lata później aktor został wyróżniony nagrodą za rolę Colina w przedstawieniu Trener życia Reeda we własnej reżyserii z Teatru Syrena w Warszawie (2013).

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005) i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015).

Spektakle